"70-lecie MBP w Gubinie

ARCHIWUM > Maj 2016

70-lecie MBP w Gubinie
1946 - 2016

W 1946 roku powstała Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Gubinie. Biblioteka mieściła się w Domu Społecznym przy ulicy Piastowskiej a jej kierownikiem została Jadwiga Marcolla. Od tego momentu charakterystyczny dla biblioteki jest jej postępujący i systematyczny rozwój. Wielki wpływ na rozwój biblioteki i jej księgozbiór miał Dekret o bibliotekach z 17 kwietnia 1946 roku. Na mocy Dekretu i z inicjatywy Naczelnej Dyrekcji Bibliotek wydawnictwa przesyłały literaturę według wykazów zatytułowanych "Książki dla Ziem Zachodnich".
Z czasem potrzeby prężnie rozwijającej się biblioteki doprowadzały do kolejnych zmian jej warunków lokalowych.
W ciągu 70 lat istnienia biblioteka mieściła się w budynkach znajdujących się przy:

ul. Piastowska,
ul. Oświęcimska,