Miejska Biblioteka Publiczna


Idź do treści

Menu główne:


Zbigniew Religa: człowiek z sercem na dłoni

ARCHIWUM > Marzec 2015

Dziennikarz Jan Osiecki przeprowadził z profesorem Zbigniewem Religą rozmowę, podczas której opowiada on o swoim życiu, pracy, działalności politycznej i pasjach. To opowieść o człowieku, który na przekór wszystkiemu i wszystkim postanowił spełnić swoje marzenia. Praca była dla niego życiem, z jego osobowości i zaparcia wyszło wiele dobrego. Zapoczątkował i przeprowadził rewolucję w polskiej kardiochirurgii. Pomimo wielu trudności, braku środków finansowych, braku akceptacji przełożonych, sprzętu i braku empatii otoczenia osiągnął swój cel.

W rozmowie z autorem książki zdradza też kulisy swojej działalności politycznej, która miała na celu przede wszystkim pomóc człowiekowi. Zbigniew Religa swoim życiem zaświadczył, że kochał każdego człowieka i nikomu nie odmawiał pomocy. Każdego pacjenta traktował jako kogoś wyjątkowego.

Autor zamieszcza również wypowiedzi osób, które osobiście znały profesora Religę.Oto fragment wypowiedzi jednej z nich:
"... To człowiek, który złotymi zgłoskami zapisze się nie tylko w historii medycyny, ale także w historii Polski. Cieszę się, że miałem zaszczyt poznać go i z nim pracować..." - Jarosław Kaczyński - premier Rządu.

Profesor Zbigniew Religa pozostawił po sobie także tradycję organizowania koncertów charytatywnych, z których dochód jest przeznaczany na potrzeby kardiochirurgii w Polsce.

Ta książka posłużyła w dużej mierze jako scenariusz do filmu "Bogowie" Łukasza Palkowskiego.

Polecamy, warto przeczytać ten wywiad i obejrzeć film - obyśmy jak najczęściej spotykali takich ludzi w swoim życiu.

DKK Gubin - Helena Lech
Powrót do treści | Wróć do menu głównego