Miejska Biblioteka Publiczna


Idź do treści

Menu główne:


Bursztyn

ARCHIWUM > Luty 2015


Dziennikarka
Monika Richardson i fotografka Lidia Popiel - ambasadorki bursztynu przebyły drogę z Rzymu do Gdańska. Trasą tą rzymscy ekwici i kupcy przed wiekami udawali się po bałtycki bursztyn.

Efektem tej ciekawej podróży jest książka
"Polki na bursztynowym szlaku" z tekstem Moniki Richardson i trafnie wkomponowanymi pięknymi fotografiami Lidii Popiel.

Z publikacji tej dowiedziałyśmy się o historii jantaru, tajnikach bursztynowego jubilerstwa oraz o ludziach związanych zarówno zawodowo jak i hobbistycznie z tą jakże urokliwą żywicą.

Choć książkę czyta się łatwo zdania klubowiczek na jej temat były podzielone. Naszym zdaniem zabrakło w niej bardziej szczegółowych informacji historycznych o ówczesnych wyprawach a przede wszystkim dokładnej mapy tych peregrynacji. Na marginesie dodam, że w dawnych czasach posiadanie wyrobów bursztynowych było bardzo pożądane, gdyż świadczyło o bogactwie i prestiżu. Dzisiaj jest trochę inaczej, bursztyn jest powszechnie dostępny co widać m.in. na zdjęciach z naszego lutowego "bursztynowego'' spotkania.

Publikacja ta powstała w ramach projektu
"Gdańsk - Światowa Stolica Bursztynu" a jej celem jest promocja polskiego bursztynu na świecie i polecamy ją wszystkim miłośnikom jantaru.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego