Miejska Biblioteka Publiczna


Idź do treści

Menu główne:


"Córka rabina" - DKK

ARCHIWUM > Maj 2012

Autobiograficzna książka Revy Mann, to szczera relacja z życia bohaterki, pochodzącej z żydowskiej rodziny. Dziadek-naczelny rabin Izraela , ojciec - rabin z Londynu i ona zbuntowana nastolatka, która zrywa z wartościami i tradycjami rodzinnymi.

Poszukuje swojej drogi życiowej i odnajduje ją w środowisku młodzieży angielskiej, gdzie na porządku dziennym są narkotyki i seksualna swoboda. Po latach takiego życia Reva postanawia wrócić do wiary żydowskiej. Wyjeżdża do Izraela, wstępuje do szkoły dla dziewcząt w Jerozolimie, wychodzi za mąż za chasyda a więc ortodoksyjnego Żyda i rodzi dzieci.

Książka ta ukazuje nam świat skrajnie ortodoksyjnej społeczności żydowskiej, ich zwyczaje, rytuały jak choćby rolę swatki w aranżowaniu małżeństw, rolę rabinów w codziennym życiu prostych ludzi. Pokazuje normy zachowań w sferze erotyki i pożycia małżeńskiego.

Jej ciągła wewnętrzna "szarpanina", skomplikowane relacje z rodzicami, zwłaszcza z matką, ale także niezrozumiałe, przynajmniej dla nas i chyba dla niej, obrzędy i zwyczaje, doprowadzają do jej rozwodu z bardzo ortodoksyjnym mężem. Reva zawieszona między jakże różnymi światami dalej poszukuje swojej drogi.

Lektura ta wzbudziła wśród nas wiele kontrowersji, czego dowodem była bardzo burzliwa dyskusja o religii, nie tylko zresztą żydowskiej. Analizując ten tak zamknięty dla nas świat ortodoksów, doszłyśmy do konkluzji, że w każdej religii skrajności są niekoniecznie dobre a już na pewno nie są dla większości zrozumiałe.
Niektórym z nas książka się podobała, niektórym nie, ale zgodnie doszłyśmy do wniosku, że warto ją przeczytać choćby po to by poznać inną kulturę.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego