Miejska Biblioteka Publiczna


Idź do treści

Menu główne:


DKK

ARCHIWUM > Grudzień

IX spotkanie DKK w Gubinie 16.12.2009r
"Przygoda w Jerozolimie"Na grudniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki funkcjonującym przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gubinie, omawiałyśmy książkę izraelskiego pisarza Amosa Osa "Przygoda w Jerozolimie"
Bohaterem tej powieści jest młody, 11-letni Soumchi mieszkający w okupowanej, przez Anglików Jerozolimie, zaraz po zakończeniu II drugiej wojny światowej.
Marzeniem chłopca jest podróż do Afryki, a konkretnie do źródeł rzeki Zambezi. Nim to marzenie z realizuje czeka go wiele przygód, które zapoczątkowuje prezent od jego wujka Cemacha, rower. Rower ów, który główny bohater zamienił na kolejkę, którą nie całkiem dobrowolnie zamienił na psa, który mu ucieknie, to tylko pretekst aby ukazać różny postawy dorastających ludzi, ich skalę wartości oraz rolę jaką odgrywają rodzice w kształtowaniu charakteru młodych ludzi. Przez całą powieść przewija się także wątek pewnej miłości Soumchiego do Esti, koleżanki ze szkoły. Przerwana miłość i przygody Soumchiego, przypomina nam takich bohaterów jak Huckleberry Finn czy Tomek Sawyer.
Książkę tę polecałybyśmy głównie młodzieży, gdyż jest zabawna i mądra. W sposób ujmujący i przystępny, dla młodego odbiorcy ukazuje okres dorastania, jego bolączki i dylematy, a także zwraca uwagę na wartości, którymi powinnyśmy kierować się w każdym wieku.WsteczPlayDalej

Powrót do treści | Wróć do menu głównego