Miejska Biblioteka Publiczna


Idź do treści

Menu główne:


DKK 20.01.2010

ARCHIWUM > STYCZEŃ 2010

X spotkanie DKK w Gubinie "Sceny z życia za ścianą" Janusza L. Wiśniewskiego20 stycznia rozpoczęłyśmy rok 2010 w DKK w Gubinie od omówienia książki naszego ulubionego autora Janusza L. Wiśniewskiego "Sceny z życia za ścianą". W tych krótkich, wręcz reporterskich w formie, opowiadaniach autor przedstawia problemy współczesnych ludzi, których niejednokrotnie spotykamy w swoim życiu. W sposób ludzki autor przedstawia różne warianty miłości, od miłości małżeńskiej do homoseksualnej, nie ocenia bohaterów lecz ukazuje ich problemy, ukazuje także piękno uczuć swoich bohaterów. W pełni odczuwamy to czytając opowiadania: "Rzeczy najważniejsze", "Wyspa kobiet", "Wirtualność", "Na nowych drogach życia", "Sceny z życia za ścianą", "Rytuały".

Janusz ł. Wiśniewski , mistrz małej formy, przedstawia nam czytelnikom, także problemy zdrady "Ból opóźniony", "Rozstania" i zawiści "Zawiść", jako nieodłączne elementy naszej egzystencji. W jakże piękny sposób ukazuje nam jak je pokonać i oswoić.

Problem samotności w naszych czasach to sprawa bardzo ważna. Autor przedstawia różne rodzaje samotności, podobno najgorsza to ta we dwoje. W historii zatytułowanej "Samotność" autor mówi nam, że samotność to choroba duszy, serca. Lekarstwem na nią nie jest lek vicodin, jak w opowiadaniu "Szeptem nad ranem" tylko otwartość na drugiego człowieka, wyjście do ludzi.

W opowiadaniu "Biochemia macierzyństwa" mamy do czynienia z problemem porzucenia. Bohater opowiadania jako dorosły już człowiek odwiedza śmietnik, na którym matka porzuciła go 25 lat temu. Stefan, główny bohater próbuje się dowiedzieć dlaczego to zrobiła, nie jest przepełniony nienawiścią i żalem, miał bowiem dobre dzieciństwo - trafił do kochającej go rodziny. Chce tylko poznać dokładną datę urodzin i swoje pochodzenie.

Kolejną książką, którą będziemy omawiać będzie "Bikini" tegoż samego autora, który dostarcza nam wiele literackiej satysfakcji.

Pełny ekranWsteczPlayDalej

Podmenu:

  • DKK 20.01.2010
  • WOŚP

Powrót do treści | Wróć do menu głównego