Miejska Biblioteka Publiczna


Idź do treści

Menu główne:


Dzień Kobiet

ARCHIWUM > Marzec 2012

Święto Kobiet (International Women's Day) obchodzone jest corocznie jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Zostało ustanowione dla upamiętnienia strajku 15 tysięcy kobiet, pracownic fabryki tekstylnej, które 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych z zamiarem uniknięcia rozgłosu. W wyniku nagłego pożaru zginęło 129 kobiet.

W Polsce święto kobiet zaczęto obchodzić dopiero po drugiej wojnie światowej. Zwyczajowo w tym dniu mężczyźni wręczali kobietom upominki. W okresie PRL w zakładach pracy składano im życzenia i wręczano prezenty (rajstopy, mydło, kawę) i pojedynczy tulipan lub goździk. Dzień ten jednak stał się raczej narzędziem socjalistycznej propagandy, niż dowodem szacunku dla pięknej płci.

Centralne obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet zostały w Polsce zlikwidowane w 1993 r., definitywnie zniosła je Pani Premier Hanna Suchocka. Jednak część kobiet nie zgadza się z tą decyzją. Porozumienie 8 marca wznowiło spotkania kobiet i uroczyste mianifestacje zwane Manifami. Ostatnich kilka charakteryzuje się powrotem do tradycji Dnia Kobiet jako czasu dyskusji na temat praw, potrzeb oraz problemów płci pięknej.

Natomiast prywatnie panowie wciąż jeszcze obdarowują panie kwiatkami, choć i ten zwyczaj wydaje się, że powoli zanika.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego