Miejska Biblioteka Publiczna


Idź do treści

Menu główne:


"Herbata w Himalajach" - DKK

ARCHIWUM > Sierpien 2012

Wakacyjne spotkanie dostarczyło nam wielu pozytywnych emocji przy lekturze powieści "Trzy filiżanki herbaty " Grega Mortensona i Davida Olivera Relina. Himalaista Greg Mortenson po nieudanej próbie zdobycia K2 trafia do pakistańskiej wioski Korphe w górach Karakorum, spotyka tam się z życzliwością miejscowej ludności, której obiecuje wybudowanie szkoły.
Ta obietnica decyduje o przyszłym życiu himalaisty. Wewnętrzna siła, upór i determinacja Grega doprowadza do wybudowania aż 50 szkół w pakistańskich wioskach. W szkołach tych dużą wagę przywiązuje się do edukacji dziewcząt i są one przeciwieństwem koranicznych muzułmańskich szkół madras, które są głównie finansowane przez bogate kraje arabskie i w których kształci się wielu fundamentalistów.
Czytając tę powieść - reportaż poznajemy mentalność ludzi najwyższych gór świata. Pakistan i Afganistan w tym okresie /od 1993 roku/, to najbardziej zapalne punkty na mapie świata, opanowywane przez talibów. W tym niespokojnym czasie Amerykanin spotyka się z dobrocią prostych ludzi - muzułmanów, ale nie terrorystów, dla których umacniający się fundamentalizm, to także trudny i niebezpieczny czas.
Wnioski jakie się nam nasunęły w trakcie omawiania książki to takie, że wyznanie, odmienna kultura, inna mentalność i tradycja nie powinny prowadzić do konfliktów, tylko do poznania i przenikania się różnych kultur z pełnym poszanowaniem każdej z nich. Na koniec wyjaśnię skąd tytuł tej książki cytując jej fragment: "Żeby cokolwiek w Pakistanie i Afganistanie załatwić, musisz z nami wypić trzy filiżanki herbaty. Przy pierwszej pozostajesz nieznajomym, przy drugiej stajesz się przyjacielem, a przy trzeciej wchodzisz do rodziny. A dla rodziny potrafimy zrobić wszystko - nawet oddać życie".
Polecamy tę mądrą, podnoszącą na duchu i napełniającą optymizmem powieść.Podmenu:


Powrót do treści | Wróć do menu głównego