Miejska Biblioteka Publiczna


Idź do treści

Menu główne:


"Kukułka"

ARCHIWUM > Wrzesień 2011

"Kukułka" w BibliotecePowieść Antoniny Kozłowskiej "Kukułka", to historia dwóch kobiet z różnych środowisk społecznych, przed którymi życie stawia jakże trudne wyzwania i wybory natury moralnej.
Marta, kobieta sukcesu, zamożna mężatka ma w życiu wszystko oprócz upragnionego dziecka. Druga bohaterka, Iwona samotnie wychowuje dwoje dzieci, pracując jako woźna w szkole z trudem wiąże koniec z końcem.
Marta po nieudanych próbach donoszenia ciąży decyduje się na wynajęcie surogatki, czyli kobiety, której wszczepiono zarodek jej i jej męża Filipa. Iwona - surogatka ma urodzić im dziecko w zamian za pieniądze. Jest ona tak zwanym "brzuchem do wynajęcia". Zabieg pod względem medycznym przebiega pomyślnie i Iwona zachodzi w ciążę.
Marta, dla której pragnienie posiadania dziecka jest najważniejsze, koncentruje się tylko na tym i praktycznie nie zauważa ani swojego męża ani przyjaciół oraz zwykłych spraw życiowych. Dla niej dziecko, które urodzi Iwona ma być rozwiązaniem wszystkich jej egzystencjalnych rozterek i wątpliwości. Natomiast Iwona, która zdecydowała się na ten krok ze względów materialnych mimo trudnej sytuacji stara się być dobrą matką dla swoich dzieci, spędza z nimi jak najwięcej czasu i otacza je miłością. Być może to jest decydujące, gdy podejmuje decyzję i postanawia zerwać umowę i nie oddawać córeczki Kai, Marcie i Filipowi.
Po wielu perypetiach, włącznie z uprowadzeniem dziecka przez Martę, odejściem męża i wyjazdem z Warszawy obie kobiety dochodzą do porozumienia. Kaja wraca do Iwony ale za zgodą "dwóch mam" Marta będzie miała z nią stały kontakt. Pięknym zakończeniem tej opowieści jest wiadomość, że Marta zostaje matką zastępczą dla dwóch chłopców z domu dziecka i jej macierzyńska miłość będzie dla nich wszystkich drogowskazem na przyszłość.
W tej książce autorka przedstawia problem bezpłodności, jego złożoność oraz problem biedy i spraw materialno-społecznych, które mają olbrzymi wpływ na jakość i nasze życiowe wybory. Polecamy "Kukułkę", warto ją przeczytać i na pewno nie zabraknie tematów do dyskusji.
Pełny ekranWsteczPlayDalej

Podmenu:


Powrót do treści | Wróć do menu głównego