Miejska Biblioteka Publiczna


Idź do treści

Menu główne:


Magia Błękitnego Księżyca

ARCHIWUM > Pazdziernik 2015

Tydzień po spotkaniu w naszej bibliotece z autorką omawiamy powieść Katarzyny Enerlich "Kiedyś przy Błękitnym Księżycu". Staje się ona powodem długiej rozmowy "o życiu".

Powieść K. Enerlich dotyczy bowiem problemów, z którymi bardziej lub mniej bezpośrednio zetknął się każdy z nas. Narratorką i główną bohaterką jest kobieta żyjąca w cieniu alkoholowej choroby swego ojca. Opuszczona przez matkę, która wybrała życie z dala od męża alkoholika, przyjmuje rolę opiekunki i terapeutki swego ojca. W pułapce współuzależnienia targana jest sprzecznymi uczuciami od pogardy i nienawiści do żalu i współczucia. Dorasta w przeczuciu, że nie będzie umiała zbudować szczęśliwego domu, bo nie miała skąd czerpać wzorców. Z czasem dowie się o tragedii, która przyczyniła się do rozpadu rodziny i pijaństwa ojca.

W pewnym momencie w tym przygnębiającym obrazie pojawia się nadzieja, gdy bohaterka stwierdza: "Wychodziłam oto małymi krokami z kompleksu kulawego życia dziecka alkoholika, niewspierana żadną zorganizowaną terapią, nieszpikowana radami psychologów. Oparłam się na sile umysłu i wielkiej potrzebie zwycięstwa."

Istotną rolę w odmianie losu i postawy życiowej Barbary odegrała wiara w moc zjawiska Błękitnego Księżyca, tj. trzynastej pełni w roku, ale by zaspokoić ciekawość dalszych losów bohaterów, trzeba sięgnąć po powieść. Warto, choćby dla osobistych refleksji.


Pełny ekranWsteczPlayDalej

Powrót do treści | Wróć do menu głównego