Miłosz Czesław, Sergiusz Piasecki i tajemnicza Jadwiga

ARCHIWUM > Listopad 2013

Na listopadowym spotkaniu omawiałyśmy najnowszą książkę Marii Nurowskiej "Sergiusz, Czesław, Jadwiga". Sergiusz Piasecki, a zwłaszcza noblista Czesław Miłosz są nam znani, ale czy na pewno? Nurowska odsłania nam w swojej powieści szczegóły z ich życia prywatnego lat przedwojennych i późniejsze koleje ich losu.

Jadwiga, trzecia bohaterka to kobieta, która nie bezpośrednio łączy obu pisarzy. Miłosz zostawił ją, młodą dziewczynę, w trudnej życiowej sytuacji natomiast Piasecki otoczył opieką. Znajomość z Jadwigą i jej dramatyczny los znajduje odzwierciedlenie w wielu utworach zarówno Miłosza jak i Piaseckiego.

Jakże różne życiorysy obu twórców: Czesław Miłosz - noblista o światowej sławie, którego powrót do Polski po latach emigracji był wielkim wydarzeniem i Sergiusz Piasecki, według znawców literatury równie utalentowany, do końca życia skazany na emigrację, żyjący w zapomnieniu i nędzy.
Autorka w tej beletrystyczno-biograficznej książce w odważny sposób przedstawia ich niejednoznaczne postawy, nie tylko dotyczące wyborów historyczno-politycznych, ale tych życiowych, ludzkich.

Warto sięgnąć po tę powieść bowiem porusza ona wiele nieznanych wątków biograficznych, które są pomijane lub traktowane marginalnie w dostępnych opracowaniach.
Na marginesie dodam, że lektura tej książki do tego stopnia zainteresowała nasze klubowiczki, że jedna przeczytała wszystkie powieści Sergiusza Piaseckiego a druga sięgnęła po biografie Czesława Miłosza.

Podmenu: