Miejska Biblioteka Publiczna


Idź do treści

Menu główne:


Relacja z NC

ARCHIWUM > Wrzesien 2015

Już po raz czwarty Miejska Biblioteka Publiczna w Gubinie jest organizatorem akcji pod patronatem Prezydenta RP - NARODOWE CZYTANIE.

W tym roku czytaliśmy "Lalkę" Bolesława Prusa. Jest to jedna z najznamienitszych powieści polskiego pozytywizmu. Jej wydanie pod koniec XIX wieku spotkało się już wtedy z aprobatą czytelników . Ta popularność trwa nieprzerwanie do dziś. Być może dzieje się tak dlatego, że powieść jest utworem wielowątkowym. Przewijają się przez nią tematy, które są zawsze bliskie człowiekowi bez względu na epokę. Ten ponadczasowy utwór dotyka aktualnych problemów politycznych i społecznych, z którymi mieliśmy wtedy i mamy teraz do czynienia.

5 września br. na Wyspie Teatralnej zgromadziło się wielu zainteresowanych czytaniem i słuchaniem "Lalki".
Narodowe Czytanie ciekawie poprowadziła Halina Nodzak wplatając między czytającymi przemyślenia i cytaty Bolesława Prusa adekwatne do prezentowanych fragmentów utworu.

Prawdziwy patriotyzm nie tylko polega na tym, ażeby kochać
jakąś idealną ojczyznę, ale - ażeby kochać, badać i pracować
dla realnych składników tej ojczyzny, którymi są ziemia,
społeczeństwo, ludzie i wszelkie ich bogactwa.Uczestnicy spotkania, a byli to ludzie w różnym wieku od emerytów po uczniów, wybrali takie rozdziały książki, które według nich mają odzwierciedlenie we współczesnym świecie. I są to problemy dotyczące np. kondycji nauki i kultury, emigracji, uczuć, praw ekonomii itp.
W ten wrześniowy poranek na nowo odkryliśmy przekazane w "Lalce" wartości.


Pełny ekranWsteczPlayDalej

Powrót do treści | Wróć do menu głównego