Miejska Biblioteka Publiczna


Idź do treści

Menu główne:


Relacja z promocji

ARCHIWUM > Pazdziernik 2016

Czwartkowe spotkanie z Barbarą Iskrą-Kozińską , autorką sagi rodzinnej Kozińskich , na którą składają się trzy powieści : "Czerwone niebo nad Wołyniem", "Maria" i "Pokolenia czas pamięci" dostarczyło nam wielu wzruszeń oraz wspomnień niejednokrotnie opowiadanych przez naszych rodziców i dziadków pochodzących z Kresów. Autorka przedstawiając dzieje, zwyczaje i codzienne życie swoich bliskich z Wołynia nakreśliła także ówczesną sytuację społeczno - polityczną , która to miała nie mały wpływ na dalsze, jakże tragiczne losy ludzi z tamtego regionu. Sprawa rzezi wołyńskiej i pamięci o niej to obecnie "gorący'' temat o czym świadczą dyskusje i polemiki tak w Polsce jak i na Ukrainie, a film "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego z 2016 roku przypomina zwłaszcza młodemu pokoleniu tamten tragiczny rozdział z naszej historii.

Z dużym wzruszeniem Barbara Iskra- Kozińska mówiła o drugiej części sagi, gdyż tytułowa "Maria" to historia dotycząca jej mamy i najbliższej rodziny już na Ziemiach Zachodnich aż po czasy współczesne i koleje ich życia w Kosarzynie. A ,że Kosarzyn to bardzo ważne miejsce w życiu naszego gościa mogliśmy się przekonać słuchając o najnowszej ,trzeciej części pt. "Pokolenia czas pamięci", która jest autobiografią Barbary Iskry- Kozińskiej.

Oprócz pytań kierowanych do autorki od licznie zgromadzonej publiczności miłym akcentem tego literackiego popołudnia było również wspólne odśpiewanie piosenek: "Dziś do ciebie przyjść nie mogę" i "Rozkwitały pąki białych róż".

Barbara Iskra -Kozińska jest także autorką książki obyczajowej "Dom nad Borkiem", poetką i właścicielką pensjonatu "Sosnówka" w Kosarzynie, gdzie mieszka i tworzy .

Dziękując za to spotkanie z historią w tle życzymy pani Barbarze dalszych sukcesów na literackiej niwie i czekamy na kolejne jej książki.

Wszystkich zainteresowanych twórczością pisarki zapraszamy do naszej biblioteki.

Pełny ekranWsteczPlayDalej

Powrót do treści | Wróć do menu głównego