Miejska Biblioteka Publiczna


Idź do treści

Menu główne:


Relacja z WL

ARCHIWUM > Wrzesien 2016

No i udało się. Po prawie rocznym staraniu mogliśmy spotkać się na Wyspie Teatralnej, raz w roku zamienionej na Wyspę Literacką- z DANIELEM OLBRYCHSKIM,
wykonawcą setek postaci przede wszystkim w filmie, ale też w teatrze i widowiskach.
Swoją wielką(teraz już międzynarodową)karierę rozpoczął
"Popiołami" Wajdy , niemniej wszyscy pamiętamy go z roli Azji i Kmicica.
Teraz trochę historii. Film
"Potop" Jerzego Hoffmanna budził emocję zanim wszedł na ekrany. Przede wszystkim nie wszyscy byli zachwyceni faktem, że Daniel Olbrychski, który wcześniej zagrał Azję w "Panu Wołodyjowskim" ma zostać Kmicicem. Jeden z dziennikarzy na łamach "Expresu Wieczornego" zadawał dramatyczne pytanie-Czy naprawdę w Polsce nie ma innych równie świetnych aktorów zdolnych do wcielenia się w tę barwna postać?
Krytyka osłabła po premierze, bo kreacja Olbrychskiego zrobiła wrażenie zarówno na widzach jak i recenzentach. Zaś pewnej wrześniowej soboty w Gubinie, Olbrychski zrobił wrażenie prezentując się podczas spotkania, jako doskonały "opowiadacz" o rolach i związanych z nimi historiach. Bardzo licznie zgromadzoną w plenerze widownię, hipnotyzował swoim głosem, urokiem osobistym i piękną mową polską.
Trudno nie docenić też paru godzin jazdy z Podkowy Leśnej gdzie mieszkają z żoną Krystyna(też była obecna)do Gubina i z powrotem, by przez dwie godziny spotkać się z sympatykami jego talentu. Pan Daniel, tak jak w pozostałych latach
ULA DUDZIAK, JAN NOWICKI, JOANNA SZCZEPKOWSKA, goście Wyspy Literackiej- zasadził swoje drzewko na Wyspie, tradycyjnie ufundowane przez Klub Kobiet Niezależnych.
Tradycją Wyspy Literackiej jest też spotkanie i prezentacja twórczości lokalnych pisarzy i poetów. Tak więc zaprezentowali się czytając po jednym swoim wierszu
ANNA KONSTANTY, MAŁGORZATA WLAZEŁ ,JULIA HARBARUK, WOJCIECH SIWIK- uczeń ZSO w Gubinie, uczennica KATARZYNA LEWAK, której wiersz czytała matka. Pisarze: BARBARA ISKRA-KOZIŃSKA, -przeczytała próbkę swojej nowej powieści "Pokolenie-czas pamięci", Anna Konstanty -"Wiosna i inne opowiadania, STANISŁAW TUROWSKI "Listy do Krzysztofa", ADOLF LEDA-reprezentant redakcji "Biuletynu-Gubin i Okolice" wydawanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej.
Nowością była prezentacja obrazów gubińskich plastyków-
GRAŻYNY DYMARCZYK - nauczycielki i bibliotekarki szkoły nr.3 w Gubinie, JULII HARBARUK z Grabic - uczennicy Liceum Plastycznego we Wrocławiu, OSKARA RACHWALSKIEGO z Gubina -studenta Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Całość "okrasił" wspaniałym gitarowym mini koncertem dyr. GDK
JANUSZ GAJDA, współorganizator Wyspy Literackiej razem z Klubem Kobiet Niezależnych i Dyskusyjnym Klubem Książki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gubinie.
Inicjatywa godna pochwały, albowiem poszerza o doznania intelektualno-duchowe i ofertę kulturalną Gubina. Udział wielkich nazwisk polskiej kultury wzbogaca promocję miasta.
Myślę więc, że nasi włodarze docenią zaangażowanie organizatorów i na Wyspie Teatralnej wreszcie zaistnieje tablica z nazwiskami wykonawców, informująca równocześnie o ich pamiątkowych drzewkach na Wyspie.
To jedyny sposób, bo tabliczki z nazwiskami znikają nazajutrz po zasadzeniu.

Kaśka Janina Izdebska


Pełny ekranWsteczPlayDalej

Powrót do treści | Wróć do menu głównego