Trzy razy ks. A. Boniecki

ARCHIWUM > Styczen 2015

Może to co napiszę będzie na wyrost, może niestosowne - ale dla mnie "Alfabet ks. Adama Bonieckego" jest jak Biblia, która skłania do głębokich przemyśleń i wskazuje drogę. Bo 25 liter z wybranymi przez księdza odpowiednimi hasłami np. czym wg księdza jest głupota, błąd, a czym luksus, czym sumienie a czym pokora, daje często odpowiedź. O wolności pisze, że nie zawsze potrafimy w niej być konsekwentni, o miłości, że słowo to zostało zbanalizowane. Włosi miłość wyrażają słowami "Ti voglio bene", to najsilniejsze oświadczenie miłości czyli "chcę dobra dla Ciebie". Ks. Boniecki zauważa, że prawdziwą miłość widzi w hospicjach, dostrzega ją także u rodziców, którzy dają życie. W wielu związkach dostrzega dawanie siebie drugiemu. Miłość oznacza oddanie, po kawałku swojego egoizmu, swoich upodobań, zachcianek..O życiu mówi, że nad nim samym w sobie, nie można przejść obojętnie czy ograniczając się jedynie do chemicznych i fizycznych przemian.
O tolerancji-lepiej zgrzeszyć postawą nadmiernej tolerancji niż jej brakiem.
W książce
"Dookoła świata" ks. Boniecki jako reportażysta zabiera nas na rubieże świata: Alaskę, do Kamerunu, Kazachstanu, ale także do Watykanu, na uroczystości w Jedwabnym do domu opieki w Górze Kalwarii. Dociera do miejsc wydałoby się zapomnianych przez Boga i ludzi.
Znany pisarz Andrzej Stasiuk pisze: "Ks. Boniecki przystaje, by poświęcić chwilę Nergalowi - odpustowemu diablęciu. Nie dziwota po przeczytaniu "Dookoła świata" widać wielkość księżego serca i człowieczą czułość dla ludzi, dla stworzenia, dla świata, który przyszło mu okrążyć w życiu. Proszę księdza, proszę jechać dalej....."
Trzecia książka "Lepiej palić fajkę niż czarownice"- to zbiór felietonów pisanych przez ks. Bonieckiego w "Tygodniku Powszechnym", w którym pisze od 1991r.a w latach 1999-2011r. był redaktorem naczelnym.
W zebranych 168 felietonach porusza najistotniejsze sprawy dotyczące Polski i Kościoła, sprawy, które zaprzątają głowę księdza. Jest to zapis myśli nachodzących autora, czasami bardzo intymnych, przestrogą przed językiem nienawiści, bowiem nigdy nie wiadomo, kiedy mowa nienawiści przejdzie w przerażające i absurdalne czyny nienawiści, bo język nienawiści może prowadzić do zbrodni. Auto książek przekonuje też, że w historii nic nie jest biało-czarne.
Polecamy, naprawdę warto zapoznać się z przemyśleniami tego kapłana.

DKK - Janina Kaśka Izdebska

Podmenu: