Zapiski chńskiego kucharza przy włoskiej pizzy

ARCHIWUM > Kwiecien 2014

5 lat działalności naszego DKK podsumowałyśmy w gubińskiej pizzerni "Palmiarnia". Wspominałyśmy nasze pierwsze klubowe spotkania i wszystkie doszłyśmy do wniosku, że chcemy je kontynuować. Śmiałyśmy się, że o kuchni chińskiej dyskutujemy przy pizzy, potrawie typowo włoskiej.

"Ostatni kucharz chiński", to książka autorstwa Nicole Mones Łączy ona w sobie opowieść o zaskakujących kolejach ludzkiego losu ukazanych na tle jakże ciekawej i egzotycznej dla nas kultury Chin.

Główna bohaterka Maggie, to kobieta doświadczona przez życie, której trudno pogodzić się z tragiczną i bezsensowna śmiercią męża.
Przełomem okazuje się telefon od współpracownika jej zmarłego męża, informujący o tym, że być może Matt miał w Chinach dziecko. Jest to dla niej ogromne zaskoczenie, gdyż była przekonana o tym, że jej małżeństwo było niezwykle udane. Podejmuje zaskakującą dla samej siebie decyzję- postanawia polecieć do Chin i tam dowiedzieć się prawdy.

Zawodowo Maggie jest dziennikarką piszącą o jedzeniu, ale nie o wykwintnych przyjęciach, tylko o zwykłym, dobrym jedzeniu dla wszystkich. Przy okazji osobistych dylematów bohaterka w czasie podróży postanawia napisać artykuł o chińskim kucharzu gotującym według starych zasad chińskiej sztuki kulinarnej opartej na klasycznych przepisach, który pragnie otworzyć własna restaurację.
Kuchnia chińska, którą dane jest poznać bohaterce i którą się ona zachwyca w niczym nie przypomina znanej nam, Europejczykom tzw. kuchni chińskiej. Nie jest to niczym dziwnym - wszak to tradycja kulinarna licząca sobie wiele stuleci.

Razem z Maggie wędrujemy przez zaczarowany świat smaków chińskiej kuchni, ale również zagłębiamy się w jej historię, specyfikę oraz całą otoczkę kulturową z nią związaną.
Książka ta, to w dużej mierze pochwała chińskiej kultury jedzenia jak również znaczenia jedzenia w życiu Chińczyków. I tych sprzed wieków i tych współczesnych.
Jedzenie ma tu znaczenie mistyczne, a w przeszłości także ideologiczne, kiedy to znakomitych kucharzy uznawano za wrogów ludu, a wymyślą kuchnię za sprzeczną z założeniami polityki komunistycznych przywódców.

Spotkanie z potomkiem ostatniego chińskiego kucharza sprawia, że Maggie, Amerykanka z krwi i kości, poznaje kulturę i kuchnię Chin. Ta znajomość odmienia życie obojga bohaterów.

Zachęcamy do lektury tej książki nie tylko ze względu na kuchnię.

Podmenu: