Miejska Biblioteka Publiczna


Idź do treści

Menu główne:


Złote Pióro

ARCHIWUM > Grudzień

"Złote Pióro" i wyróżnienia wręczono
laureatom Konkursu Literackiego im. Tadeusza Firleja17 grudnia br w Galerii Ratusz odbyło się spotkanie podsumowujące XII edycję Konkursu Literackiego im. Tadeusza Firleja "O Złote Pióro", organizowanego przez Gubińskie Towarzystwo Kultury. Wręczono jedno "Złote Pióro" oraz pięć wyróżnień. Nie obyło się też bez prezentacji fragmentów prac nagrodzonych i wyróżnionych. Tak się złożyło, że autorami wyróżnionych prac byli ludzie dorośli natomiast prezentacji fragmentów dokonała młodzież szkolna z Liceum Ogólnokształcącego w Gubinie przygotowana przez Danutę Kutę.
Konkurs Literacki im. Tadeusza Firleja "O Złote Pióro"(XII edycja) został rozstrzygnięty jeszcze w listopadzie. Jury konkursu w składzie: Jan Bakalarz, Stanisław Komar, Danuta Kuta, Roman Niparko, Stefan Pilaczyński, Włodzimierz Rogowski i Stanisław Turowski . Na posiedzeniu w dniu 27.11.2009r po zapoznaniu się z nadesłanymi pracami postanowiło przyznać "Złote Pióro" w dziedzinie prozy Alicji Tyl za pracę zatytułowaną "Ona z Podbrodzia, On ze Zbyczyc".
Jury postanowiło przyznać wyróżnienia:
- w dziedzinie prozy; Jerzemu Czabatorowi za utwór "Przybyliśmy zza Buga" oraz Zygfrydowi Gwizdalskiemu za pracę "Dlaczego Gubin?"
- w dziedzinie poezji; Lucjanowi Dziubkowi za zestaw wierszy oraz
Idzie Kaczanowskiej również za zbiór wierszy.
Jury postanowiło także wyróżnić, jako jedynego autora, obywatela Niemiec - Dagoberta Schwarza za wiersz "Blutige Steine - oder verhaltene Haffnung" ("Krwawe kamienie czyli tłumione nadzieje") w przekładzie Jerzego Bieleszewskiego.
Przy ocenianiu prac jury korzystało z konsultacji poety i pisarza Janusza Koniusza.
W kategorii proza i poezja młodzieży nagród i wyróżnień nie przyznano.
Wspaniałym akcentem, podczas uroczystości, był występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Gubinie, którzy byli przygotowywani przez Janusza Gajdę.

Pełny ekranWsteczPlayDalej

Podmenu:


Powrót do treści | Wróć do menu głównego