Relacja ze spotkania - Erato i Melpomena
- Napisał Roman Niparko
- wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
- Dział: Gubińskie Towarzystwo Kultury
- Czytany 1155 razy
14 marca br. Gubińskie Towarzystwo Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna
zaprosiło pasjonatów Erato i Melpomeny na popołudnie z poezją i teatrem.
Inspiracją do zorganizowania spotkania był Światowy Dzień Poezji – 21 marca i Międzynarodowy Dzień Teatru – 27 marca.
Spotkanie prowadziła prezes GTK – Halina Nodzak, która powitała obecnych utworem Kazimiery Janczy pt. „Niedościgniony” traktującym o ciągle młodym Czasie.
GTK zaprosiło do czynnego udziału w spotkaniu gubińskich poetów amatorów oraz miłośników teatru. Swoje utwory zaprezentowali: Katarzyna Lewak, Julia Konstanty, Wojciech Siwik (młodzież), Ewa Ballaschk, Ewa Roszak-Andrukiewicz, Małgorzata Wlazeł, Ida Kaczanowska, Danuta Kaczmarek, Jan Skóra i Halina Nodzak. Anna Konstanty wyrecytowała z pamięci słynną mickiewiczowską balladę „Pani Twardowska”. Wymienieni mówili także o swoich fascynacjach twórczością uznanych poetów.
O teatrze jako formie sztuki i znanych teatrach polskich pięknie opowiadała Ewa Dąbek. Nie zabrakło też wspomnienia o Krzysztofie Starkiewiczu – wielkim miłośniku teatrów, oper i sztuki przez wielkie „S”, który krótko przed swoim niespodziewanym zgonem spełnił swoje marzenie i zaistniał jako aktor w spektaklu komediowym „Nie ma się co”. Spektakl w reżyserii Renaty Majorek wystawiała grupa teatralna „Amand” działająca przy „Teatrze 50+” w Kościańskim Ośrodku Kultury.
Jan Skóra zapraszał do wzięcia udziału w przygotowaniach do wystawienia misterium Męki Pańskiej, którą chce zrealizować wikariusz parafii MB Fatimskiej. Natomiast dr Zygfryd Gwizdalski bawił publiczność opowiadaniem anegdot związanych z osobą aktora – Zbyszka Cybulskiego.
Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze przy kawie, herbacie i słodkościach. Prezes GTK – Halina Nodzak zachęcała obecnych do wzięcia udziału w tegorocznej XIX edycji Konkursu Literackiego im. T. Firleja o „Złote Pióro”. Znowelizowany Regulamin dostępny będzie na stronie GTK i Biblioteki Miejskiej w połowie czerwca br. Na zakończenie odczytała wiersz Wisławy Szymborskiej – „Przyczynek do statystyki”