Logo
Wydrukuj tę stronę

Koncert

Koncert

     16 listopada 2018r. w Galerii „RATUSZ” Gubińskie Towarzystwo Kultury wraz z Biblioteką Miejską zorganizowało piękny Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu chóru GLORIA DOMINE

działającego przy Parafii Trójcy Świętej w Gubinie oraz zaproszonego na tę uroczystość Macieja Lilejko – ucznia z klasy fortepianu mgr Urszuli Andruszkiewicz z PSM im. K. Serockiego w Gubinie.

      Koncert zainaugurowała wierszem Wisławy Szymborskiej pt. „Gawęda o miłości do ziemi ojczystej” p. Anna Konstanty, a następnie zabrzmiała pieśń „GAUDE MATER”.

Prezes GTK – Halina Nodzak serdecznie powitała licznie zgromadzoną publiczność i zaprosiła do wspólnego wykonania na stojąco „ROTY”, jako pieśni pretendującej w swoim czasie do miana hymnu państwowego.

       Krótki referat o odzyskaniu przez Polskę niepodległości wygłosiła p. Marta Zakrzewska, a następnie zabrzmiał „Polonez g-moll”- Fr. Chopina w wykonaniu Macieja Lilejki.

Chór Gloria Domine wykonał w trakcie koncertu pieśni pełne dramatyzmu: „Gdzie jest ten kraj”; „A jeśli Ciebie ja zapomnę”; „Niech na zawsze”; „Oj, ziemio”, ale też i te powszechnie znane m. in. „Pierwsza Brygada”; „Ostatni mazur”,czy  „Żołnierz i panna”.

        Publiczność także miała swój udział w koncercie wykonując wspólnie z chórem pieśni: „Polskie kwiaty”, „Piechota”, „Rozszumiały się wierzby”, „Ułani, ułani”, „Płynie Wisła, płynie” i razem z Maciejem w roli akompaniatora: „O mój rozmarynie” i „Rozkwitały pąki białych róż”.

       W trakcie koncertu nie zabrakło również odrobiny poezji w wykonaniu Małgorzaty Wlazeł i Haliny Nodzak. Zaprezentowały one utwory Zenona Cichego – „Moja poezja” i „Wiara Ojczyzny”, Krzysztofa Jelenia – „Polsko, czy można?” oraz Wandy Chotomskiej – „Dom”.

           Koncert zakończył się wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” przy pięknym akompaniamencie Macieja Lilejko.

Prezes GTK serdecznie podziękowała wykonawcom, organizatorom i publiczności za udział w tej jakże pięknej uroczystości uświetniającej 100 – tną rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległościi zaprosiła na Galę XX Konkursu Literackiego im. T. Firleja o „Złote Pióro”, która odbędzie się 16 grudnia 2018r. o godz. 16:00 w Galerii „Ratusz”.

Najnowsze od Roman Niparko

Joomla Template designed by GavickPro