8 Marca

8 Marca

 

„Czyż nie tym właśnie jest kobieta: magicznym połączeniem różnic?”

Phyllis Christine Cast

Międzynarodowy Dzień Kobiet

Dzień Kobiet - starożytne początki

Zalążki święta kobiet miały miejsce już w starożytności, kiedy w pierwszym tygodniu marca Rzymianie hucznie obchodzili rozpoczęcie roku, macierzyństwo i płodność Pań. W dniu zwanym Matronalia, mężczyźni z radości i wdzięczności obdarowywali kobiety przeróżnymi upominkami i zasypywali je najszczerszymi życzeniami.

Dzień Kobiet: rozpoczęło się od strajków

Bezpośrednią przyczyną powstania Dnia Kobiet, były organizowane w Stanach Zjednoczonych strajki przeciwko trudnym warunkom pracy, braku równouprawnienia oraz poszanowania ze strony mężczyzn. Podczas jednego z nich, 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku, kobiety walczące z uciskiem zostały zamknięte w fabryce, gdzie wybuchł pożar.

Tragedia stała się symbolem walki o równość i poszanowanie. Dwa lata później ustanowiono Międzynarodowy Dzień Kobiet, mający służyć propagowaniu idei praw kobiet oraz przypominać o równości obu płci.

Dzień Kobiet w Polsce

W Polsce o Dniu Kobiet wiemy dopiero od czasów PRL-u, kiedy to Panie na wzór strajkujących amerykanek, także pokazały na co je stać sprzeciwiając się odgórnym uciskom.  Wcześniej nie mieliśmy aż tak silnego ruchu kobiecego, ważniejsza była walka o niepodległość. Gdy nasz kraj ją odzyskał po I wojnie światowej, kobiety zaczęły zabiegać o swoje prawa. Poprosiły Józefa Piłsudskiego, aby nadał im różne przywileje – marszałek uległ w końcu pod naciskiem swojej żony oraz innych feministek. Po dziś dzień kobiety mają odwagę manifestować i przypominać o swoich prawach, jednak Dzień Kobiet wciąż bardziej kojarzy się po prostu z miłym świętem.

                     

Powrót na górę