Literatura, jazz i film

VII Noc Bibliotek pod hasłem „Czytanie wzmacnia”

odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gubinie 9 .10.2021 o godz.17.00. Uczestników przywitała dyrektor MBP Ewa Dąbek i omówiła założenia tej ogólnopolskiej akcji oraz zaprezentowała wiersz Joanny Mueller „Co to za tuba, co to za wzmacniacz?, utwór spodobał się a oklaski od publiczności były tego wyrazem. Tegoroczna multimedialna prezentacja „Literatura, jazz i film w kulturze polskiej XX wieku” prowadzona przez Andrzeja Winiszewskiego , dziennikarza radiowego i pasjonata jazzu wprowadziła nas w przenikający się świat tych obszarów kultury. Andrzej Winiszewski w niezwykle interesujący sposób przybliżył nam twórców , zarówno tych znanych (m.in. K.I. Gałczyński, Jan Ptaszyn Wróblewski) jak i tych trochę zapomnianych (m.in. Wiktor Jung, na świecie jako Victor Young), którzy mieli niemały wpływ na postrzeganie polskiej kultury w kraju jak i za granicą. Jednym z przykładów, który doskonale oddaje to połączenie gatunków , prowadzący nazwał to związki (nie) oczywiste, jest serial telewizyjny „Klub profesora Tutki” na podstawie opowiadań Jerzego Szaniawskiego w reżyserii Andrzeja Kondratiuka z niezapomnianym Gustawem Holoubkiem i  z muzyką Krzysztofa Komedy i Tomasza Stańko. Trudno wymienić wszystkie omawiane tematy bowiem prezentacja była bardzo bogata „w treść” i zaowocowała ożywioną dyskusją uczestników Nocy Bibliotek. Temat nie został wyczerpany stąd decyzja o kolejnym spotkaniu z Andrzejem Winiszewskim w naszej bibliotece. Kończąc VII Noc Bibliotek zachęciliśmy zebranych do oglądania transmisji online z inauguracji Nocy Bibliotek 2021 i rozdaliśmy pamiątkowe zakładki do książek.