Wystawy okolicznościowe

11 listopada - Święto Niepodległości

Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. Józef Piłsudski

Lubuski Tydzień Seniora

„Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu" Benjamin Franklin.

Tydzień Zakazanych Książek

Tydzień Zakazanych książek to międzynarodowe święto, które przypomina o znaczeniu wolności słowa i problemie cenzury w literaturze.  

Na świecie organizowany jest od 1982 przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy (American Library Association), które w ten sposób postanowiło odpowiedzieć na nagły wzrost liczby podejmowanych prób zakazywania książek w szkołach, księgarniach i bibliotekach. Według wyliczeń Stowarzyszenia w ciągu ostatnich czterech dekad na celowniku różnej maści cenzorów znalazło się ponad 11 tysięcy tytułów. Próby cenzury najczęściej motywowane są chęcią ochrony dzieci przed „niewłaściwymi” treściami.

Od wieków w Polsce i na całym świecie aresztuje się nie tylko ludzi, ale także... książki.

Zabrania się ich czytania, posiadania w domowej biblioteczce, a nawet zaglądania do nich w publicznych czytelniach i bibliotekach.

Lekturami zakazanymi w różnych okresach były nie tylko takie książki, jak Mein Kampf Hitlera , Manifest Komunistyczny czy Biblia , ale także... Czerwony kapturek czy Charlie i fabryka czekolady.