XXII Lubuski Tydzień Seniora

XXII Lubuski Tydzień Seniora

SENIOROM  ŻYCZYMY ZDROWIA I UŚMIECHU NA CO DZIEŃ

Dlaczego koronawirus jest groźniejszy dla starszych osób?

W grupie podwyższonego ryzyka zarażeniem koronawirusem COVID-19 znajdują się zwłaszcza osoby starsze. Po 61. roku życia osłabia się bowiem układ immunologiczny, co sprawia, że seniorzy częściej zmagają się z chorobami przewlekłymi. Do tych wymienionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), które mogą sprzyjać namnażaniu się wirusa, należą m.in. cukrzycachoroba niedokrwienna serca, choroby płuc oraz astma.

Przy zagrożeniu zakażeniem warto pamiętać o tym, że osoby starsze rzadziej mają gorączkę, dlatego należy obserwować wszelkie niepokojące objawy, by senior otrzymał pomoc jak najszybciej.

Objawy koronawirusa COVID-19 u osób starszych są charakterystyczne również dla pacjentów z innych grup wiekowych. Należą do nich: kaszel, duszność, a także wspomniana gorączka. Mogą pojawić się również bóle mięśnie, ogólne osłabienie organizmu czy ból gardła wskazujący na objawy grypy bądź przeziębienia. W przypadku ich nieustępowania należy jak najszybciej zgłosić się na najbliższy oddział zakaźny lub zadzwonić na infolinię Ministerstwa Zdrowia, by dowiedzieć się, jak postępować.

Na co powinni uważać seniorzy?

  1. Podstawową zasadą jest częste mycie rąk oraz dezynfekcja dłoni żelem antybakteryjnym;
  2. Unikanie dotykania twarzy rękami;
  3. Ograniczenie wychodzenia z domu do minimum (jedynie do sklepu spożywczego, drogerii, biblioteki lub apteki);
  1. Dezynfekowanie telefonu komórkowego oraz powierzchni płaskich;
  2. Zdrowe odżywianie się;
  3. Picie co najmniej 1,5 l wody dziennie;
  4. Zasłanianie ust i nosa podczas kaszlu oraz kichania.   

                         

Powrót na górę