Louise Glück

Louise Glück

Literacka Nagroda Nobla.


Nagrodę Nobla 2020 w dziedzinie literatury otrzymała amerykańska poetka Louise Glück. Autorka ze Stanów Zjednoczonych wygrała dzięki swojemu niepowtarzalnemu poetyckiemu głosowi, który poprzez swoje surowe piękno czyni indywidualną egzystencję uniwersalną. Glück jest 16. kobietą, którą w tej kategorii wyróżniła Akademia Szwedzka.
Louise Glück urodziła się w 1943 roku w Nowym Jorku i wychowała na Long Island. Uczyła się w Sarah Lawrence College oraz na Columbia University, ale nie uzyskała dyplomu. Oprócz kariery pisarskiej ma za sobą karierę naukową, jako nauczycielka poezji w kilku instytucjach.
Poetka wydała 12 tomików poezji i zbiór esejów (o poezji), zatytułowany Proofs and Theories (z ang. Dowody i teorie). Jej prace znane są z emocjonalnej intensywności i częstego odwoływania się do mitów, historii lub natury w celu snucia rozważań na temat osobistych doświadczeń i współczesnego życia. W swoich wierszach Louise Glück powraca między innymi do czasów młodości, gdy jako nastolatka zachorowała na anoreksję. Porusza także temat śmierci swojej starszej siostry. W swoich pracach poetka skupia się na wyjaśnianiu aspektów traumy, pożądania i natury. Jej poezja znana jest ze szczerych wyrażeń smutku i izolacji.

                                                                   

Powrót na górę