Miejska Biblioteka Publiczna


Idź do treści

Menu główne:


"Alfabet gubińskich ulic"

ARCHIWUM > Marzec 2011

Trzy lata temu Wiesław Łabęcki i Stefan Pilaczyński postanowili stworzyc ,,Alfabet gubińskich ulic". Nie było to łatwe zadanie. Bo oznaczało wędrówkę od domu do domu. Na 160 ulicach. Tysiące rozmów z mieszkańcami, którzy nie zawsze pamiętali, jak przed laty wyglądała okolica, co się znajdowało po drugiej stronie ulicy, kto mieszkał po sąsiedzku. Wiedzieli, że nie tworzą naukowej pracy o mieście i że publikacja nie będzie wolna od niedoskonałości. Ale lepszy rydz niż nic - tłumaczyli panowie. Mieszkańcy ocenili ich trud jednak bardzo wysoko. Książka rozeszła się jak świeże bułeczki. Stała się prawdziwym źródłem wiedzy o przeszłości i teraźniejszości miasta. Wielu dopytywało, kiedy będzie drugie wydanie?
Z czasem wiadomości przybyło, a Gubin się zmienił. Trzeba było nanieść te poprawki. Poza tym przybyły nowe ulice jak choćby Polna, Kwiatowa, Wrzosowa, Krajobrazowa itp.
Pieniądze - 200 tysięcy złotych - Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej otrzymało od Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w ramach projektu ,,Podwójne miasto Guben - Gubin - jedna historia. Polsko-niemieckie spotkania integracyjne''.
Wersja niemieckojęzyczna powstała dzięki nauczycielce Katarzynie Strzałce z Zielonej Góry (kiedyś pracowała w Gubinie) oraz Izabeli Juszczyńskiej, które dokonały tłumaczeń.
Książka ukaże się w 500 egzemplarzach. A jako owoc międzynarodowego projektu, wspartego unijnymi dotacjami, nie może być sprzedawana, lecz darowana m.in. na spotkaniu promocyjnym.
Powrót do treści | Wróć do menu głównego