Miejska Biblioteka Publiczna


Idź do treści

Menu główne:


M. Kowzan i P. Szelągowski

GUBIŃSKIE TOW. KULTURY - GTK

Piotr Szelągowski reprezentuje stowarzyszenie "Kresy", które wbrew politycznej poprawności kultywuje polskie tradycje kresowe i mówi wprost o ludobójstwie na Wołyniu. Pomimo, że jest rodowitym poznaniakiem jest społecznym propagatorem prawdy o ludobójstwie dokonanym przez OUN-UPA na Polakach na Wołyniu. Bloger, społecznik.
Od wielu lat angażuje się w życiu społecznym w Poznaniu. To zaangażowanie przejawia się prowadzeniem bloga bezprzesady.com https://www.facebook.com/bezprzesadycom?fref=nf , gdzie opisuje problemy, które dotykają mieszkańców miasta. Szczególnie zaangażował się w pomoc charytatywną dla Polaków na Ukrainie, przesyłając zgodnie z ich prośbami potrzebne rzeczy w ilości ponad 200kg. Nie poprzestał na tym - namawiał swoich znajomych i przyjaciół do podobnych działań. Robił to szerzej pisząc o akcji pomocy na stronach internetowych. W swoich działaniach nie zapomniał też o pomocy dla Polaków na Kresach. Dodatkowo pomaga osobom niepełnosprawnym intelektualnie - namawiając innych do oddania 1% podatku. Za swoją działalność dostał nagrodę Fundacji Brata Alberta.

Mirosław Kowzan mieszkał w Gubinie, gdzie był nauczycielem wychowania muzycznego. Jego rodzice pochodzili z Kresów. Mama Mirosława z domu Jasińska mieszkała w Perczynie koło Dubna. Dnia 18 maja 1943 r. Perczyn został doszczętnie spalony przez bandy UPA-OUN , a mieszkańcy bestialsko wymordowani. Mamie Mirosława - Jadwidze cudem udało się uciec z pogromu. Na kanwie tragicznych losów Perczyna napisał książkę "Krzyż na Perczynie" dokumentując zbrodnie jakie dokonali banderowcy.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego