Miejska Biblioteka Publiczna


Idź do treści

Menu główne:


"Zimowy plener fotograficzny"

ARCHIWUM > Maj 2011

Wojciech Jachimowicz w swojej prezentacji multimedialnej przedstawił dwór, w którym odbył się plener fotograficzny. Wykonane podczas pleneru zdjęcia stanowiły temat zorganizowanej w MBP wystawy "Zimowy Plener Fotograficzny".

Dwór znajduje się we wsi Szyba, która leży w gminie Nowe Miasteczko, w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim. Jest położona wśród Wzgórz Dalkowskich. Przez zachodnią część wsi przepływa rzeka Biała Woda. Wokół wsi roztaczają się pola uprawne, sady oraz lasy iglaste i mieszane należące do wsi.
Pierwsze wzmianki o wsi Szyba datuje się na rok 1220. Następne informacje znane są z 1676 roku. Szyba wielokrotnie zmieniała właściciela, aż w roku 1795 przeszła na własność Marii Sophii von Braun z domu Lehwald. W ciągu dwóch lat zostaje zbudowany dwór o charakterze rezydencjonalnym. Od roku 1910 właścicielami dworu byli Siecierscy, najpierw Paul, a potem Angelike - wdowa po Paulu.
Po II wojnie światowej dwór przeszedł na własność państwa polskiego. Mieścił się w nim Urząd Gromadzkiej Rady Narodowej, potem były mieszkania, a gdy zaczęły walić się stropy został opuszczony. W roku 1987 dwór zmienia właściciela, którym staje się rodzina Jachimowiczów z Nowej Soli.Pełny ekranWsteczPlayDalej

Powrót do treści | Wróć do menu głównego