„Szczury i wilki” Grzegorza Gortata

ARCHIWUM > Marzec 2011

Na marcowym spotkaniu DKK w Gubinie omawiałyśmy książkę "Szczury i wilki", którą powinni przeczytać wszyscy interesujący się problemami Holocaustu. A już na pewno powieść ta powinna trafić do młodego odbiorcy by przybliżyć tematykę obozów koncentracyjnych , ale także wyjaśnić problem powstawania ,"rodzenia"się ideologii o podłożu faszystowskim. Autor zadaje pytanie : jak do tego doszło , jak to się mogło stać w XX wieku? Nasuwa się tutaj smutny wniosek: wojna w byłej Jugosławii, Irak, Afganistan, konflikty etniczne w Afryce i współczesny terroryzm.
Bohater, piętnastoletni Henryk , postrzegający siebie jako "prawdziwego Polaka", uważa że za całe zło odpowiedzialni są Żydzi . Ideą przewodnią organizacji neonazistowskiej, do której należy, jest pozbycie się ich z naszego świata. Poglądy Henryka i jego doświadczenia życiowe we współczesnej Polsce autor porównuje do sytuacji w Auschwitz. Nieludzkie zachowania hitlerowców i bardzo sugestywnie i zaskakująco przedstawiony owczarek niemiecki o wiele mówiącym imieniu Mensch/człowiek/skłania nas do refleksji nad naturą ludzką . Pytamy gdzie jest granica między człowiekiem a zwierzęciem i kto z tego porównania wychodzi zwycięsko i godnie. Ciekawe czy dla Henryka jego idolem byłby nadal Adolf Hitler a biblią "Mein Kampf", gdyby przeżył piekło Auschwitz . Grzegorz Gortat , młody pisarz, który Holocaust zna tylko z historii zmusza nas do zastanowienia się czy doświadczenia z drugiej wojny światowej z całym jej bestialstwem rzeczywiście są dla ludzkości nauką i przestrogą na przyszłość? Oby tak było.

Podmenu: