Miejska Biblioteka Publiczna


Idź do treści

Menu główne:


Ziemowit Szczerek "Siódemka"

ARCHIWUM > Lipiec 2016

Na lipcowe spotkanie zaprosiła nas do siebie nasza klubowa koleżanka - Kaśka Izdebska. W jej pięknym domu i urokliwym ogrodzie w Łomach spędziłyśmy miło czas przy specjałach przygotowanych przez gospodynię. Na wybór omawianej tam lektury ( wcale nie łatwej, a na pewno nie w wakacyjnym klimacie) wpłynęło to , iż czekało nas spotkanie z jej autorem w Europejskiej Stolicy Kultury 2016 czyli we Wrocławiu na Literackim Woodstocku.
A teraz kilka słów o "Siódemce".
Pierwszą kwestią sporną stała się przynależność gatunkowa omawianego na spotkaniu utworu Ziemowita Szczerka, autora polecanej i zalecanej (szczególnie w dobie polityki historycznej) "Rzeczpospolitej zwycięskiej". Po burzliwej dyskusji zaklasyfikowaliśmy "Siódemkę" jako powieść inkrustowaną reportażem i esejem. Pół realistyczną, pół baśniową za to z historiozoficznymi rozważaniami o Polsce, polskości, polaczkowości, o kraju, gdzie "jest równocześnie postęp gospodarczy i krach cywilizacyjny".
Tytułowa siódemka to droga krajowa, którą 1. listopada podróżuje Paweł Żmijewicz - główny bohater - w towarzystwie Belfegora w roli narratora zdarzeń. Napotkani po drodze ludzie i sytuacje, a przede wszystkim rejestrowany przez podróżników chaos architektoniczny, bezguście, rozlazłość i powszechna prowizorka eskaluje agresję i nieustanny bluzg na zastaną rzeczywistość.
W takim stanie ducha wybuch wojny polsko-rosyjskiej i bombardowanie polskich miast niespecjalnie dziwi, przeciwnie, wydaje się być logiczną konsekwencją panującego wcześniej bezhołowia. Tak jak konsekwentnym posunięciem autora będzie uśmiercenie swego (anty)bohatera w ...katastrofie samochodowej.
W sumie dzieło o pesymistycznej wymowie, ale wymuszające zadumę i refleksję.

DKK Gubin -Bogumiła Wiśniewska


Pełny ekranWsteczPlayDalej

Powrót do treści | Wróć do menu głównego