Miejska Biblioteka Publiczna


Idź do treści

Menu główne:


Powrót do Missing - DKK

ARCHIWUM > Maj 2013

Majowe spotkanie "przeniosło" nas do Etiopii. Omawiałyśmy książkę Abrahama Verghesa "Powrót do Missing", autora urodzonego w Etiopii a pochodzącego z Indii. Bohaterami tej powieści są bliźniacy: Marion i Shiva, osieroceni przez matkę, hinduską zakonnicę i porzuceni przez ojca, brytyjskiego chirurga. Chłopcy wychowują się w szpitalu misyjnym w Addis Abebie pod opieką przybranych rodziców, lekarzy, którzy byli przyjaciółmi ich biologicznych rodziców.

Powieść ta jest wielopłaszczyznowa z dużą ilością pobocznych wątków, opowiada o miłości, cierpieniu, nadziejach i poszukiwaniu domu i swojego miejsca w życiu. Najlepiej oddaje to cytat ..."Czyż nie na tym polega istota domu? Że nie jest to miejsce, z którego pochodzisz, lecz w którym czujesz się potrzebna..."

Nasze opinie o tej powieści były podzielone, części z nas bardzo się podobała a część uważała, że akcja jest "rozwleczona" z przydługimi opisami zabiegów medycznych i wieloma wątkami drobiazgowo opisywanymi.

"Powrót do Missing" to też dobre źródło informacji o historii Etiopii czasów cesarza Hajle Syllasjego i późniejszych, a czytając nie uniknie się skojarzeń z "Cesarzem" Ryszarda Kapuścińskiego.

Zachęcamy do lektury i własnej oceny tej powieści.Powrót do treści | Wróć do menu głównego