Miejska Biblioteka Publiczna


Idź do treści

Menu główne:


Od Wołynia do Kosarzyna

ARCHIWUM > Pazdziernik 2016

Jesienne spotkanie poświęciłyśmy twórczości Barbary Iskry Kozińskiej, mieszkanki Kosarzyna koło Gubina.

Saga :
" Czerwone niebo nad Wołyniem", "Maria" i "Pokolenia czas pamięci" przedstawia losy rodziny Kozińskich wywodzących się z Kresów a konkretnie z Wołynia i jej historię aż do czasów nam współczesnych. Autorka przystępnym językiem opisuje życie codzienne Polaków i Ukraińców na Wołyniu, ich wzajemne relacje, przybliża kulturę obu narodów poprzez opisy tradycji i zwyczajów , a przede wszystkim poprzez prawdziwą opowieść o sąsiedzkiej koegzystencji oczywiście do czasu tragicznych zdarzeń roku 1943.

Druga część sagi "Maria'' to opowieść o mamie pisarki , a właściwie o jej rodzicach , ich pochodzeniu i poznaniu się oraz wspólnym życiu na Ziemiach Zachodnich. Trudne zmagania przesiedleńców w rzeczywistości lat powojennych i w tamtym ustroju z jego całym "dobrodziejstwem" to historia wielu ludzi z tych okolic.

"Pokolenia czas pamięci" to już autobiograficzna część sagi. Barbara Iskra Kozińska szczerze pisze o sobie oraz o niejednokrotnie trudnych momentach swojego dorosłego życia. Historia Pani Barbary od czasów szkolnych aż do obecnych przybliżą nam sylwetkę autorki jako kobiety, pisarki i właścicielki pensjonatu
"Sosnówka" w Kosarzynie, który to jest jej spełnionym marzeniem.

Podobały się nam te napisane ładnym stylem książki , w których garść historii przeplata się z codziennością i polecamy je uwadze czytelników będąc jednocześnie dumnymi, że mamy w swojej okolicy takich pisarzy.


Pełny ekranWsteczPlayDalej

Powrót do treści | Wróć do menu głównego