Miejska Biblioteka Publiczna


Idź do treści

Menu główne:


Spotkanie z Alfredem Siateckim

ARCHIWUM > Luty 2011

02 marca br.odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gubinie wieczór promujący nowe książki Alfreda Siateckiego.
Spotkanie dotyczyło trzech nowych tytułów:
„Psie kochanie", "Klucz do bramy" oraz „Drugi klucz do bramy", a ich autor okazał się tak znakomitym gawędziarzem.
„Psie kochanie" to ciepła opowieść o naszych braciach mniejszych i wzajemnych relacjach pomiędzy nimi, a nami. Każdy miłośnik zwierząt przeczyta ją jednym tchem."Klucz do bramy" oraz „Drugi klucz do bramy” to seria rozmów ze znanymi i zasłużonymi dla regionu lubuskiego postaciami historycznymi. Książka ma nietuzinkową konwencję i oryginalny, autorski sposób przedstawienia faktów związanych z regionem lubuskim. Publikacja nie jest wyłącznie fikcją historyczną, ma przemyślaną, logiczną konstrukcję i opisuje dzieje regionu w sposób niezwykle przystępny, a jednocześnie pełen kunsztu literackiego autora.

Wśród rozmówców znajdują się m.in. takie postaci, jak: Bolesław Chrobry, Bolesław Krzwousty, Bolesław Rogatka, Władysław Korcz, ks. Kazimierz Michalski, Bronisława Wajs-Papusza, Wiesław Sauter, Jan Kepler, Jan Kostrzyński, Tadeusz Kuntz, Leon Pinecki, Tadeusz Konicz, Józef Wybicki czy nawet Jan Paweł II. Błyskotliwy język autora sprawia, że z przyjemnością udajemy się w wędrówkę w czasie, podczas której dowiadujemy się jak pewien Lubuszanin na zawsze odmienił oblicze cukiernictwa, poznajemy historię siłacza z Łagowa czy pewną Wschowiankę, która skradła serce generałowi Dąbrowskiemu.

Alfred Siatecki - urodził się 18 czerwca 1947 r. w Kostrzynie nad Odrą. Ukończył studia magisterskie w zakresie uprawy roślin w Wyższej Szkole Rolniczej w Szczecinie. Dokształcał się na Uniwersytecie Hohenheim w Stuttgarcie w Niemczech. Po studiach mieszkał w Brzozie koło Strzelec Krajeńskich i Boczowie koło Rzepina. W 1972 r. zamieszkał w Zielonej Górze, gdzie pracował w Zarządzie Wojewódzkim Związku Młodzieży Wiejskiej i Urzędzie Wojewódzkim.
W czasie studiów związał się z dziennikarstwem. W latach 1979 – 1987 pracował w redakcji dwutygodnika „Nadodrze”, następnie aż do 2008 r. w „Gazecie Lubuskiej”.
Jako pisarz debiutował opowiadaniem „Poranek” w 1969 r. w „Wiadomościach Zachodnich”
i wierszem „Wrócę” w 1970 r. w „Szczecińskim arkuszu poetyckim”, dodatku do „Głosu młodzieży”. W 1980 r. wydał zbiór opowiadań „Podzwonni ręczniacy”, za który otrzymał trzecią nagrodę na debiut prozatorski wydawnictwa Iskry. Pięć lat później w wydawnictwie Iskry ukazał się jego drugi zbiór opowiadań „Piaszczysta ziemia”, wyróżniony drugą nagrodą w konkursie na debiut. W 1987 r. w konkursie na powieść współczesną otrzymał trzecią nagrodę za „Jubel” (nakład 30 tys. egzemplarzy).
Ma w swoim dorobku literackim powieści obyczajowe i kryminalne, zbiory opowiadań oraz bio-bibliografie lubuskiego środowiska literackiego. Jest autorem słuchowisk zrealizowanych w Polskim Radiu Zachód. Zajmuje się krytyką literacką i historią literatury. Jego utwory przekładano na białoruski, łużycki, niemiecki i rumuński.
Opowiadania i reportaże drukował w almanachach i antologiach, m.in. w „Wyjść z cienia drzewa” (1969), „Zielone krajobrazy” (1975), „Rubinowa hortensja” (1980), „Wszystko do wygrania” (1981), „Jedno słońce dla wszystkich” (1981), „Wizerunki” (1981), „Nauka chodzenia” (1984), „U podnóża słów” (1984), „Kawałek solonego drzewa” (1987), „Bije, znaczy kocha” (1988).
Fragmenty powieści i opowiadania drukował w czasopismach „Nowy wyraz”, „Miesięcznik Literacki”, „Tygodnik Kulturalny”, „Kamena”, „Nadodrze”, „Morze i ziemia”, „Winnica”, „Gazeta Lubuska”, „Ziemia Gorzowska”, „Lamus”, „Prom /Die Fähre””, „Pro Libris”, „Pegaz Lubuski”.Podmenu:


Powrót do treści | Wróć do menu głównego