Miejska Biblioteka Publiczna


Idź do treści

Menu główne:


Joanna Szczepkowska w Gubinie

ARCHIWUM > Wrzesien 2015

We wrześniu na spotkaniu klubu omawiałyśmy dwie autobiograficzne książki Joanny Szczepkowskiej "Kto ty jesteś" i "Wygrasz jak przegrasz". Tworzą one sagę rodzinną Parandowskich i Szczepkowskich.

Pierwsza część "Kto ty jesteś" to reporterska relacja z poszukiwań korzeni rodzinnych. Dowiadujemy się z nich o historii, kolejach losu członków rodzin, o ich wielonarodowym pochodzeniu i co charakterystyczne wielu antenatów pani Joanny było artystami / pisarze, aktorzy, śpiewacy/. Dobrze napisana, szczerze, bez patosu i gloryfikowania traktująca tak wielkie osoby jak na przykład Jan Parandowski stanowi bardzo interesującą lekturę .

Druga część "Wygrasz jak przegrasz" dotyczy spraw współczesnych , znanych nam z mediów, które jak się okazuje nie zawsze są obiektywne. Autorka odważnie broni swoich niezależnych poglądów, własnego zdania i wyznawanych wartości , które często wzbudzają kontrowersje. Obrona i wierność swoim przekonaniom , bez względu na cenę jaką się za to płaci wymaga siły charakteru i cywilnej odwagi, której Joannie Szczepkowskiej nie brakuje - i dobrze.

Zachęcamy do przeczytania tych książek, są po prostu mądre, zmuszają czytelnika do refleksji i na pewno nie pozostawiają obojętnym.

Dodam jeszcze, że miałyśmy przyjemność spotkać się osobiście z Joanną Szczepkowską w Gubinie. Nasz DKK wraz z Gubińskim Domem Kultury i Klubem Kobiet Niezależnych jest organizatorem gubińskiej "Wyspy Literackiej", na której aktorka mówiła o swoich książkach, rolach teatralnych i filmowych. Odpowiadała na liczne pytania od uczestników i tradycyjnie już posadziła drzewko na Wyspie Teatralnej gdzie odbywało się spotkanie.

Pełny ekranWsteczPlayDalej

Powrót do treści | Wróć do menu głównego