Miejska Biblioteka Publiczna


Idź do treści

Menu główne:


Van Gogh - DKK

ARCHIWUM > Listopad 2012

Na pochmurne listopadowe spotkanie DKK wybrałyśmy książkę Dereka Fella : "Kobiety w życiu van Gogha".
Biografię malarza autor przedstawia w ciekawy, wciągający sposób.

Dużo informacji o jego życiu prywatnym, reprodukcje zamieszczone w książce i ich omówienia składają się na pełny obraz tego wybitnego malarza.

Życiorys smutny, syndrom odrzucenia zarówno przez kobiety jak i przez najbliższe otoczenie towarzyszy artyście przez całe życie.
Piętno zmarłego brata, Vincent czuje się dzieckiem zastępczym, wpływa na jego relacje z matką.
Burzliwa przyjaźń z Paulem Gauguinem, która doprowadza do obcięcia sobie ucha przez van Gogha. Niespełnione miłości do kobiet /kuzynki Kee, prostytutki Sien , wieśniaczki Stien de Groot i Margot Begemann. To wszystko ma wpływ na ciągłe pogarszanie się stanu emocjonalnego czego konsekwencją jest załamanie i próby samobójcze z finałem w szpitalu psychiatrycznym St. Paul.
Vincent van Gogh czując, że jest dla wszystkich a zwłaszcza dla brata Theo ciężarem, po postrzeleniu się umiera w wieku 37 lat.
Lekturę polecamy nie tylko ze względu na sylwetkę głównego bohatera ale także na przedstawiony w niej klimat życia cyganerii Montmartru.

Niedoceniony za życia geniusz pozostawił nam swoje wielkie i piękne dzieła malarskie ,które możemy podziwiać, a po przeczytaniu tej książki oddziałują one na nas jeszcze bardziej - pełniej.Powrót do treści | Wróć do menu głównego