Miejska Biblioteka Publiczna


Idź do treści

Menu główne:


Jan Paweł Krasnodębski

ARCHIWUM > LISTOPAD


Jan Paweł Krasnodębski - relacja ze spotkania3 listopada 2009 r czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gubinie mieli okazję spotkać się z wyjątkową postacią, autorem 29 pozycji książkowych, w tym 15 powieści, 9 tomów wierszy, 3 zbiorów opowiadań i 2 tomów dzienników. Jest pisarzem obecnym w polskiej literaturze około 40 lat, niezwykle wyczulonym na zjawiska zachodzące w polskiej rzeczywistości i rodzące się w niej konflikty.
Debiutował wierszami pełnymi bólu, cierpienia, smutku i samotności. Teraz czuje się prozaikiem. Pisanie powieści czy opowiadań dla autora to nic innego jak spisywanie niezależnego filmu, który dzieje się w jego wnętrzu. Nigdy nie wie, nie planuje zakończenia dla swojej książki. To zakończenie kreuje się samo zupełnie niezależnie od niego. Sam proces twórczy pisarz, a dokładniej ten stan, w którym się znajduje podczas pisania określa mianem amoku, który daje dużo frajdy. Książkę porównuję do kobiety, z którą ciężko się rozstać gdy jego praca nad daną historią dobiega końca. Ogarniają go wtedy skrajne uczucia, od radości do smutku, od ulgi do tęsknoty. Zawsze potem potrzebuje "oddechu", odpoczynku na chwilę. A później wpada znowu w wir pracy.

W twórczości autora odciska się duży ślad jego choroby i doświadczeń z tym związanych. Jest bowiem alkoholikiem, który przeszło dwadzieścia pięć lat żyje w trzeźwości. Przeszedł przez wszystkie etapy tej choroby, a teraz osoba, której udało się pokonać uzależnienie zaangażował się w pomoc tym, którzy mają podobne problemy. Jest terapeutą, miał własny gabinet, gdzie starał się rozwiązywać problemy innych. Sam jest przykładem, ze choroba jest do pokonania, że nawet najbardziej zniszczone piciem życie można odbudować i wiele osiągnąć pozostając trzeźwym. Swoje obserwacje dotyczące tej tragedii, jaką jest uzależnienie opisuje w powieści "Odwyk". Do napisania tej biografii musiał dojrzeć, musiały upłynąć lata.

Tymi doświadczeniami dzieli się teraz ze swoimi czytelnikami, pisząc o problemach narkotykowych, alkoholowych, moralnych i uczuciowych jakże aktualnych w obecnych czasach. Powieść "Stokrotka" to historia piętnastoletniej dziewczynki pogrążonej w uzależnieniu od narkotyków. Fantastycznie oddana psychika, przeżycia związane z szybko następującymi po sobie etapami uzależnienia, walka z samą sobą, próby wyrwania się z mrocznej otchłani, upadki. W świetny sposób oddane w powieści są wszelkie psychiczne doznania, koszmary towarzyszące tak stanowi po użyciu narkotyków, jak i związane z ich brakiem, kiedy jest się "na głodzie". Kontynuacją tej książki jest "Stokrotka i demony" mówiąca o tym jak główna bohaterka zostaje terapeutką i pomaga tym, którzy mają te same problemy jak niegdyś ona.

Podczas spotkania czytelnicy pytali o inspiracje pisarza, mentorów, o jego warsztat pracy i postacie z jego książek. Autor z przyjemnością i dużą dokładnością odpowiadał na wszystkie pytania. Spotkanie było bardzo miłe. Jan Paweł Krasnodębski w kilka chwil zyskał sympatię publiczności. Wystarczyło kilka dialogów, aby mieć wrażenie, że zna się Go od zawsze. Tym samym zapraszam do poznania twórczości literata, może być ona bowiem wspaniałym sposobem wzbogacenia swojej świadomości. Miłym zaskoczeniem dla czytelników było uczestnictwo w spotkaniu, przyjaciela głównego bohatera spotkania Zbysława Śmigielskiego - powieściopisarza, nowelisty i aforysty, laureata nagrody im. Leonida Teligi za powieść żeglarską "Kapitanowie", który cennymi uwagami uzupełniał wypowiedzi Jana Pawła Krasnodębskiego.


Pełny ekranWsteczPlayDalej

Powrót do treści | Wróć do menu głównego