Siła afrykańskiej wiary i odwagi

ARCHIWUM > Kwiecien 2013

Na kwietniowym spotkaniu gubińskiego DKK świętowałyśmy 4 rocznicę działalności.
Przy torcie wspominałyśmy minione lata, nasze często gorące dyskusje i lektury przez nas omawiane.

Dyskutowałyśmy również o książce
Williama Kamkwamba i Bryana Mealera "O chłopcu , który ujarzmił wiatr".
Jest to prawdziwa historia chłopaka z Malawi, który dzięki swojej pomysłowości przyczynił się do poprawy przez duże "P" życia poprzez prozaiczną dla nas sprawę elektryczności.
William swój wiatrak generujący prąd buduje praktycznie z części znalezionych na śmietnikach i złomowiskach.
Na szacunek zasługuje jego dążenie do wykształcenia, godziny spędzane w w wiejskiej bibliotece a przede wszystkim ogromny głód wiedzy.
Jego rowerowy wiatrak nie tylko ułatwił codzienne życie ale także podniósł jego komfort/ np. przygotowywanie posiłków, wieczorne czytanie, słuchanie radia/ Dla nas jest to rzeczywistość ,o której się nie myśli - bo jest , a dla innych luksus choć brzmi to dziwnie bowiem historia ta dzieje się w XXI wieku. Walorem tej relacji jest także to ,że przybliżą nam zwyczaje i tradycje afrykańskie, zwyczajne życie jej mieszkańców.

Dla samego bohatera opowiedzenie tej historii przyniosło największą korzyść w postaci stypendium, które umożliwiło mu dalszą naukę i wielki szacunek za odwagę i hart ducha.